Responsive image

... ...

Miejsce na Twoją reklamę

Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to turystyczno-uzdrowiskowa miejscowość ukryta pośród lasów Beskidu Niskiego w gminie Uście Gorlickie, tuż przy granicy ze Słowacją.

Wieś została ulokowana na prawie niemieckim w II poł. XIV wieku prawdopodobnie z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. W roku 1437 miejscowość wzmiankowana jest jako wołoska, chociaż ostateczna lokacja na prawie wołoskim nastąpiła z inicjatywy rodu Gładyszów po roku 1520.

 W roku 1770 rejon Wysowej stał się terenem działań oddziałów konfederatów barskich. Po I rozbiorze Polski i wkroczeniu Austriaków na te tereny, już w roku 1775 zaczęli oni wykorzystywać miejscowe źródła wód mineralnych do celów leczniczych. Ten rok w historii wsi datuje się jako początek uzdrowiska Wysowa.

Jako uzdrowisko miejscowość znana jest po tym jak w roku 1879 prof. Karol Trochanowski opisał miejscowe źródła i wody mineralne

Wysowa-Zdrój dzisiaj jest znanym i cenionym uzdrowiskiem. Jest to uzdrowisko, które dysponuje wartościowymi wodami mineralnymi o zróżnicowanych właściwościach.

Europejską renomę uzdrowisko uzyskało przed I wojną światową, a jego wody porównywano do źródeł słynnego włoskiego Merano.

Obecnie Wysowa-Zdrój dysponuje 14 ujęciami wód mineralnych, są to szczawy wodorowo-węglanowo-chlorkowo-sodowe oraz węglanowo-sodowo-wapienne. Na bazie tych wód w Wysowej-Zdroju produkuje się znakomitą wodę mineralną „Wysowianka”. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, kostno-stawowego.

Piękne krajobrazy miejscowości zapewnia położenie w najwyższej części Beskidu Niskiego. Zagospodarowana część Wysowej znajduje się w dolinie, z trzech stron otoczonej wzniesieniami górskimi.